HISTORIE
aneb jak šel čas u nás v Paprsku

JAK VZNIKL?
Od roku 1978 jsem vedl až do doby svého přestěhování do Krásného Pole v roce 2003 TOM Průzkumník, který se pod vedením mých členů dále v Ostravě-Hrabůvce úspěšně rozvíjí (www.pruzkumnik.com),takže mě po dokončení přestavby domu nenapadlo nic lepšího, než si zase pořídit nový oddíl a nazvali jsme ho podle naší základny v Jeseníkách - Paprsek.


ROK I. (září 2004 - srpen
2005)
Naše krátká historie se začíná psát od 14. září 2004, kdy se poprvé v naší malé klubovně sešlo prvních dvanáct dětí.
Hned následující sobotu jsme šli na naši první oddílovou vý-
pravu na louku mezi stromy u potoka pár desítek metrů od
tramvajové zastávky Krásné Pole....
Prošli jsme společně 1. rokem plným schůzek a výprav, a prvního - Tábora Vodonoše v Koutech nad Desnou v Jeseníkách. Ten byl společný s TOM Zálesák,a zúčastnilo se ho jen 12 dětí z Krásného Pole.

ROK II. (září 2005 - srpen 2006)

Za dva roky činnosti jsme se rozrostli na 45 členek a členů včetně vedení. Akcí, výprav, turistických závodů a výstupů už máme za sebou 50. V létě o prázdninách jsme pořádali už podruhé tábor. Ten se konal v Čermné ve Slezsku. Tentokrát už jsme se na něj vydali sami a odhodlalo se celkem 26 dětí + vedení. Díky táborové hře jsme ho nazvali Táborem Asterixe a Obelixe.

ROK III. (září 2006 - srpen 2007)
Od září 2006 plníme stránky třetí kroniky - máme třetí oddílový rok a zatím se činnost rozvíjí a daří. Byli jsme na Srazu oddílů, parním vláčkem na oslavě výročí naší organizace ve Valašském Meziříčí, rádi jezdíme na chatu TJ Sokol Hrabůvka na Čeladné, poslední větší akcí byl víkend v Domě dětí Třinec, kde jsme dva dny řádili v tělocvičně a na
cvičné stěně. Nelze zapomenout na úspěchy našich dětí na letošní Uzlařské regatě v Ostravě, kde Tomáš Bajgar zvítězil ve své kategorii a Jakub Homola skončil třetí, Natka
Kožušníková čtvrtá a další naši skončili krůček od finále na devátých mistech -Zuzka Bajgarová a Tomáš Pieš.

Od roku 2006 jsme založili v Krásném Poli i vlastní odbor turistiky Klubu českých turistů, kde je kromě našeho oddílu registrováno dalších šest oddílů TOM a náš odbor Krásné Pole tak má k 1. lednu 2007 celkem 204 členů.
Co nás čeká dále? Konečně jaro a s ním stanování a třetí tábor - nejspíš v Jeseníkách od 14.do 28.července...

Také pokračujeme ve shánění materiálu pro naši činnost, zatím jsme z dotací MMO a MŠMT pořídili vybavení klubovny, deset stanů, pro všechny jsme si ušili bundy. Ve výrobě jsou oddílová trika a dáváme dohromady peníze na batohy pro všechny - ty co používáme máme půjčené od oddílu Průzkumník a protože ti mají také letos na 40 nových
dětí, musíme je vrátit... a to nemluvím o táboře, kde nám dosluhují stany - prostě stále je co dělat a shánět. Máme ale nyní fajn partu dětí, tak nás to baví.

ROK IV. (září 2007 - srpen 2008)
Hned na první víkendovou akci jsme vyrazili na Ostravici, poté jsme se vydali opět na Sraz oddílů, a zabojovali si o post oddílové jedničky. Potom jsme absolvovali další akce každých 14 dní. Hodně úspěšná byla akce s tématem M*A*S*H na Jablunkově a nesmíme opomenout první výlet Paprsčat do Prahy. Potom už nás čekala především práce jelikož jsme po Ostravské čtverce získali základnu a začali jsme budovat nový tábor v Olšovci u Hranic na Moravě, kde nyní naše tábory každoročně pořádáme a po nás si jej půjčují oddíly Hogan , skauti z oddílu K2 a SVČ Vítkov.

ROK V. (září 2008 - srpen 2009)
Pátý rok zahajujeme akcí na Olšovci a pak už jezdíme na jednu akci za druhou. Za zmínku stojí každopádně akce č. 104 - Moravský kras, pak také "objevení" nových chalup - Meleček a Višňovka. Tábor jsme pořádali opět na Olšovci. V roce 2009 se nám dokonce podařil historicky první putovní tábor v Českém Ráji.

V letech 2009-2011 jsme u nás v Krásném Poli třikrát po sobě pořádali Turistické závody, poprvé v lese kolem Čvachtalky a poté dvakrát v lese u hvězdárny. Velkou pomocí byla možnost využít na tuto velkou akci prostory naší Základní školy, kde byl štáb a nalezlo zde každoročně útočiště všech více než 300 účastníků.

ROK VI. (září 2009 - srpen 2010)

Ze začátku školního roku jsme přichystali pro nás něco nového - vydali jsme se na Akci na ledě (a to díky úpěchu hned dvakrát) a na Bowling. Dvakrát jsme se vydali na Kaménku, mezi kterými jsme si zorganizovali a zkusili Turistické závody. Na šestém táboře Divoký západ 2010 nám ale bylo jasné, že zlatá éra končí. Bylo na něm přes třicet starších a jen deset mladších dětí, které si po celý další rok pomalu vodili kamarádky a kamarády.

ROK VII. (září 2010 - srpen 2011)
Přežili jsme generační výměnu… Tento byl pro náš oddíl kritický. Paprsek začal v roce 2004 s dětmi z třetí, čtvrté a páté třídy. Po šesti letech došlo na lámání chleba - děvčata a chlapci vyrostli, končili ZŠ a přecházeli na střední školy, pomalu se i vytratil zájem a pár mladších sourozenců moc nadějí do budoucna nedávalo. Tábor 2011 s Harrym Potterem byl už tak půl na půl, kdy ještě jelo dvaadvacet loňských účastníků, ale od září to máme úplně naopak…

ROK VIII. (září 2011 - srpen 2012)

Zprvu jsem si myslel, že budeme mít schůzky jen jediný den - ve středy, ale hned jsme tuto možnost museli zavrhnout, protože bychom se do kluboven prostě nevešli.
V Paprsku nám vydržela šestice starších Kajka, Ňuňu, Psisko, Brumla, Homi a Agü, kteří teď začínají vést nové družiny. V úterky máme tři družinky po sedmi (museli jsme si ze skladu udělat další, třetí malou klubovnu) a ve čtvrtek se schází dvě další družiny po osmi členech.
Už první akce- zahajovačka na Čvachtalce byla nejpočetnější první akcí roku naší historii - přišlo 18 dětí. Když jsme pak jeli poslední zářijový víkend na Kaménku, sešlo se nás dokonce s vedením 38 a chata praskala ve švech. V tělocvičně nás bylo trochu méně, jen 27, ale rekord letos drží cvičná stěna – 5.listopadu 2011 ji obsadilo komando 40. lidí a ti co jistili, nestíhali převlékat sedáky….
Další akce úspěšně pokračovaly každých 14 dnů po celý oddílový rok. Na chatě Višňovka jsme byli dokonce na naši jubilejní 200. akci Paprsku a v červenci 2012 jsme v počtu 64. účastníků prožili už pátý oddílový Tábor Pirátů na Olšovci.

Pro naši činnost se nám poslední roky daří získávat podporu sponzorů, zejména dotace na činnost od Statutárního města Ostravy, minigranty firmy ArcelorMittal Ostrava s.r.o., finanční dary od společnosti MPL Kauf s.r.o., odboru turistiky, Klubu českých turistů a také rodičů a městského obvodu Krásné Pole.

Je to poznat hlavně na obnově tábora, kde jsme za poslední roky už pořídili 21 nových podsad, molitany, sportovní vybavení a hlavně všech 38 nových stanových plachet za více než sto tisíc korun…


ROK IX. (září 2012 - srpen 2013)
Devátý oddílový rok se vcelku vydařil, od počátku až do konce roku se pravidelně scházely všichni na schůzkách a dařily se i akce. Podzim byl úspěšnější - byli jsme zase po delší době na Moravském Krasu v jeskyních, naše družstvo si konečně zkusilo i finále jednadvacítky ve Sloupu v Čechách a dařily se i akce na oblíbených chalupách - na Kaménce i v Jablunkově. V novém roce 2013 nám moc počasí nepřálo, ale i tak jsme akce pořádali- v dubnu bylo v naší režii Mistrovství Moravskoslezského kraje v Turistickém závodě. Největším úspěchem roku považuji realizaci čtyř projektů SMO a získání prostředků z KČT a fy ArcelorMittal na stavbu nové krásné táborové jídelny na Olšovci. Tábor 2013 Všudebyla se vydařil a navíc naše tři devčata se zúčastnily koncem prázdnin LTŠ na Polaně.

ROK X. (září 2013 - srpen 2014)
Nyní stojíme na prahu nového, desátého roku naší činnosti. Doufám, že se oddíl bude dále rozvíjet.

Za celé vedení oddílu K.Závadský - Hroch